AKTU
Aktivitetsutskottet tillgodoser maskinsektionens medlemmar med en bred repertoar av aktiviteter.
Vi ser till så att det ständigt finns något roligt att göra på sektionen och vi anordnar allt från kulturella- till idrotts-evenemang.
Aktivitetetsutskottet består av ett antal undergrupper som anordnar evenemang inom olika områden. Semestermästaren ser till så att Maskinarna kommer bort från Lundabubblan och får testa på evenemang i bl. a. Linköping och Göteborg. Musikphørmännen styr upp lunchkonserterer, karaokekvällar och sist men inte minst Maskinsektionens musikfestival “M-Stock”. Idrottsgruppen ser till så att sektionens medlemmar håller konditionen uppe genom korpenlag, testa på-events och joggingkvällar. Sångarstridsphørmannen fixar sektionens lag till den mycket anrika spextävlingen Sångarstriden. Eventgruppen styr upp myskvällarna, utflykterna och allt som de andra inte gör. Fantasin sätter gränserna.
Tillsammans är vi ett glatt och härligt gäng som gör allt för att Maskinsektionens medlemmar alltid ska ha något kul att göra eller se fram emot. Om det finns någon aktivitet du saknar eller skulle vilja genomföra, tveka inte att höra av dig till oss. Ingen aktivitet är för stor eller för liten för att genomföras!
“Det här är bra!” – AKTU
Ledning

Albin Pålsson
AktU-ordförande
aktu@maskinsektionen.com

Markus Lantto
Vice Aktu-Ordförande
viceaktu@maskinsektionen.com
Medlemmar och poster
Idrottsgruppen
idrott@maskinsektionen.com
Idrottsgruppen jobbar tillsammans med resten av AKTU för att främja sektionsmedlemmarnas hälsa med diverse idrottsrelaterade events. Dessa inkluderar bl. a. flera lag i LUGI:s motionsserier, prova-på-aktiviteter, joggingrundor och volleybollturneringar. Idrottsgruppen själva bestämmer aktiviteterna, så möjligheten finns att få in just din favoritsport.

Måns Georgsson
Idrottsphørman

Elias Holmgren
Idrottsgruppen

Oscar Andersson
Idrottsgruppen

William Atterfors
Idrottsgruppen

Lara Kristiansson
Idrottsgruppen

Gabriel Svensson
Idrottsgruppen
Eventgruppen
eventgruppen@maskinsektionen.com
Eventgruppen jobbar tätt med eventmästaren för att komma på och arrangera nya, spännande event. Gruppen arbetar lyhört för att ta reda på vad som efterfrågas av sektionens medlemmar, men posten skapar också möjligheter för att förverkliga dina egna idéer.

Ingrid Alm
Eventmästare

Olof Holmgren
Eventgruppen

Jacob Ludvigsson
Eventgruppen

Lova Allenmark
Eventgruppen

Hanna Tufvesson
Eventgruppen
Semestergruppen
semester@maskinsektionen.com
Semestermästarna planerar och styr olika resor för sektionens medlemmar. Här tas det mycket eget ansvar och du lär dig att organisera och hålla i resor för stora grupper maskinare.

Edward Ramberg
Semestermästare

Linus Folcke
Semestermästare

Paula Eriksson
Semestermästare

Sissel Lewenhaupt
Semestermästare
Sångarstridarna
sangarstriden@maskinsektionen.com
Sångarstridarna planerar och organiserar sektionens bidrag till den årliga Sångarstriden. De samlar ihop deltagare från sektionen som vill medverka, och fungerar som kontaktperson till de från TLTH som anordnar striden.

Vakant
Sångarstridsphørman

Vakant
Sångarstridsphørman

Uno Björklund
Sångare

Alexander Ekelund
Sångare

Sissel Lewenhaupt
Sångerska

Felicia Karlsson

David Spiteri

Vincent Hellquist

Tilly Almqvist
M-Bandet
M-Bandet är Maskinsektionens alldeles egna fantastiska band som spelar på sektionens evenemang. Med fantastisk talang eller nyfunnet intresse gör de våra sittningar till en kväll vi sent kommer glömma.
Spexu
spexu@maskinsektionen.com
SpexU har i uppgift att komma och spexa på sektionens evenemang men arrangerar även egna aktiviteter och inte minst imponerar de tre medlemmarna på sektionen med sin talang och glädjespridning.

Marina Henze
Spexphørman

Thea Wesslén
Spexphørman

Olivia Karlberg
Spexphørman

Dante Neckmar

Nils Dafnäs

Sebastian Unger
Gibbu
gibbu@maskinsektionen.com
GibbU är till för att främja spelande i olika former på sektionen.