NGM

NGM håller kontakten mellan Maskinsektionen och näringslivet genom evenemang och sponsrade aktiviteter tillsammans med företag. De förhandlar fram kontrakt och avtal som hjälper medlemmarna ta första steget ut i arbetslivet.

Näringslivsgruppen på Maskinsektionen ansvarar för all kontakt mellan sektionen och näringslivet. Genom att anordna event med företag vill vi ge studenterna en större inblick i hur karriären kan se ut efter studierna och visa vilka möjligheter som de erbjuds under sina studier i form av sommarjobb, deltidsjobb, internships, traineeplatser och exjobb. NGMs förhoppning är att inspirera alla maskinstudenter till ett framtida drömjobb och hjälpa er nå hela vägen dit.

Ledning

Cajsa Wöhl

NGM-ordförande

ngm@maskinsektionen.com

Wilma Jönsson

Vice NGM-ordförande

vicengm@maskinsektionen.com

Medlemmar och poster

NGM-medlemmar

NGM-medlemmarna arbetar för att utveckla och underhålla sektionens kontakter ute i näringslivet. Som NGM-medlem har man möjlighet att knyta kontakter med representanter från företag, anordna event, samt arbeta för att studenterna på sektionen ska ha en god insyn och nära kontakt med arbetslivet. Genom detta arbete för man som NGM-medlem bra kontakt med näringslivet och får även möjlighet att skapa goda förutsättningar för andra studenter att knyta kontakter.

Arvid Nordin

NGM-medlem

Tilda Börjesson

NGM-medlem

Ludvig Dahlström

NGM-medlem

Filip Engström

NGM-medlem

Klara Aronsson

NGM-medlem

Anna Sjöberg

NGM-medlem

Uno Österman

NGM-medlem

Eva Hubrecht

NGM-medlem

Tove Åderman

NGM-medlem

Una Ademovic

NGM-medlem

Amanda Hellborg

NGM-medlem

Gustav Röhs

NGM-medlem

Elisa Benatti

NGM-medlem med ekonomi-ansvar

Anna Stenmark

Projektledare Företagsresan

Gustav Matsgård

Företagsresan

Klara Blixte

Företagsresan

Simon Unelid

Företagsresan

Företagsresan

Företagsresan är den projektgrupp som ansvarar för den årliga studieresan till Köpenhamn och Malmö. Syftet med resan är att sektionens studenter och företag ska ges möjligheten att knyta djupare kontakt, samt ge studenterna en inblick i olika företags verksamhet. Det är projektgruppen som planerar och genomför upplägget på resan tillsammans med de företag som besöks under dagarna i Köpenhamn och Malmö.

Anna Stenmark

Projektledare Företagsresan

Gustav Matsgård

Företagsresan

Klara Blixte

Företagsresan

Simon Unelind

Företagsresan

MEKKA

Mekka är maskinsektionens årliga arbetsmarknadsmässa där studenter får möta företagsrepresentanter från ett antal intressanta företag inom olika branscher. Det är ett utmärkt tillfälle för maskinstudenter att knyta värdefulla kontakter med framtida arbetsgivare, leta efter ex-jobb och sommarjobb eller helt enkelt bara se vilka möjligheter som finns efter studierna. Mekka hålls i februari varje år och vi i projektgruppen arbetar intensivt under hösten och början av vårterminen med rekrytering av företag, planering inför mässan och allt runt omkring. Det är ett utmanande men också spännande och givande projekt där man lär sig mycket om bland annat samarbete, hur det är att driva projekt och arrangera större evenemang. I projektgruppen finns också ett antal olika roller beroende på vad man själv gillar mest, oavsett roll är man dock med i planeringen och kontakten med näringslivet för att forma maskins årliga arbetsmarknadsmässa!

August Gadmar

Projektledare MEKKA

Sander Pasdeloup

Vice projektledare MEKKA

Jesper Wijk

Dagsansvarig MEKKA

Alvin Hedarv

Dagsansvarig MEKKA

Noria Turab

Logistikansvarig MEKKA

Norea Sjöberg

Logistikansvarig MEKKA

Wilmer Forssander

Företagsansvarig MEKKA

Vakant

Företagsansvarig MEKKA

Erik Andersson

Bankettansvarig MEKKA

Emil Andersson

Bankettansvarig MEKKA

Oliver Wendel

Designansvarig MEKKA

Niklas Jakobsson

PR-ansvarig MEKKA

© Copyright - Maskinsektionen 2025