NGM
NGM håller kontakten mellan Maskinsektionen och näringslivet genom evenemang och sponsrade aktiviteter tillsammans med företag. De förhandlar fram kontrakt och avtal som hjälper medlemmarna ta första steget ut i arbetslivet.
Näringslivsgruppen på Maskinsektionen ansvarar för all kontakt mellan sektionen och näringslivet. Genom att anordna event med företag vill vi ge studenterna en större inblick i hur karriären kan se ut efter studierna och visa vilka möjligheter som de erbjuds under sina studier i form av sommarjobb, deltidsjobb, internships, traineeplatser och exjobb. NGMs förhoppning är att inspirera alla maskinstudenter till ett framtida drömjobb och hjälpa er nå hela vägen dit.
Ledning

Cajsa Wöhl
NGM-ordförande
ngm@maskinsektionen.com

Wilma Jönsson
Vice NGM-ordförande
vicengm@maskinsektionen.com
Medlemmar och poster
NGM-medlemmar
NGM-medlemmarna arbetar för att utveckla och underhålla sektionens kontakter ute i näringslivet. Som NGM-medlem har man möjlighet att knyta kontakter med representanter från företag, anordna event, samt arbeta för att studenterna på sektionen ska ha en god insyn och nära kontakt med arbetslivet. Genom detta arbete för man som NGM-medlem bra kontakt med näringslivet och får även möjlighet att skapa goda förutsättningar för andra studenter att knyta kontakter.

Arvid Nordin
NGM-medlem

Tilda Börjesson
NGM-medlem

Ludvig Dahlström
NGM-medlem

Filip Engström
NGM-medlem

Klara Aronsson
NGM-medlem

Anna Sjöberg
NGM-medlem

Uno Österman
NGM-medlem

Eva Hubrecht
NGM-medlem

Tove Åderman
NGM-medlem

Una Ademovic
NGM-medlem

Amanda Hellborg
NGM-medlem

Gustav Röhs
NGM-medlem

Elisa Benatti
NGM-medlem med ekonomi-ansvar
Företagsresan
Företagsresan är den projektgrupp som ansvarar för den årliga studieresan till Köpenhamn och Malmö. Syftet med resan är att sektionens studenter och företag ska ges möjligheten att knyta djupare kontakt, samt ge studenterna en inblick i olika företags verksamhet. Det är projektgruppen som planerar och genomför upplägget på resan tillsammans med de företag som besöks under dagarna i Köpenhamn och Malmö.

Anna Stenmark
Projektledare Företagsresan

Gustav Matsgård
Företagsresan

Klara Blixte
Företagsresan

Simon Unelind
Företagsresan
MEKKA
Mekka är maskinsektionens årliga arbetsmarknadsmässa där studenter får möta företagsrepresentanter från ett antal intressanta företag inom olika branscher. Det är ett utmärkt tillfälle för maskinstudenter att knyta värdefulla kontakter med framtida arbetsgivare, leta efter ex-jobb och sommarjobb eller helt enkelt bara se vilka möjligheter som finns efter studierna. Mekka hålls i februari varje år och vi i projektgruppen arbetar intensivt under hösten och början av vårterminen med rekrytering av företag, planering inför mässan och allt runt omkring. Det är ett utmanande men också spännande och givande projekt där man lär sig mycket om bland annat samarbete, hur det är att driva projekt och arrangera större evenemang. I projektgruppen finns också ett antal olika roller beroende på vad man själv gillar mest, oavsett roll är man dock med i planeringen och kontakten med näringslivet för att forma maskins årliga arbetsmarknadsmässa!

August Gadmar
Projektledare MEKKA

Sander Pasdeloup
Vice projektledare MEKKA

Jesper Wijk
Dagsansvarig MEKKA

Alvin Hedarv
Dagsansvarig MEKKA

Noria Turab
Logistikansvarig MEKKA

Norea Sjöberg
Logistikansvarig MEKKA

Wilmer Forssander
Företagsansvarig MEKKA

Vakant
Företagsansvarig MEKKA

Erik Andersson
Bankettansvarig MEKKA

Emil Andersson
Bankettansvarig MEKKA

Oliver Wendel
Designansvarig MEKKA

Niklas Jakobsson
PR-ansvarig MEKKA


